Акція “Гепатит С: Час тестуватись. Час лікуватись!”

Акція “Гепатит С: Час тестуватись. Час лікуватись!”

27 липня 2018 р. Альянс громадського здоров’я (Альянс) спільно з 10-ма партнерськими організаціями м. Києва провели традиційну всеукраїнську інформаційно-просвітницьку акцію з нагоди Всесвітнього дня боротьби з вірусними гепатитами, який відзначається у всьому світі 28 липня. Всі бажаючі мали змогу абсолютно безкоштовно пройти тестування на гепатит С в умовах мобільних амбулаторій, отримати кваліфіковану консультацію лікарів та соціальних працівників,  ознайомитися з інформаційними матеріалами про шляхи передачі, тестування, профілактику та лікування вірусних гепатитів.

Більш ніж 300 мільйонів людей у світі хворіють на вірусні гепатити, у т.ч. 71 млн. людей мають вірусний гепатит С!

На жаль, наша країна продовжує утримувати сумне лідерство щодо темпів збільшення кількості хворих на гепатити В і С. Фахівці Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) включили Україну, єдину з усіх європейських країн, у список 28 держав, що мають найбільший тягар вірусних гепатитів. За даними ВООЗ та окремих оцінок національних експертів в Україні  гепатитом С інфіковано від 3% до 5% населення, що складає від 1 до 2 млн. осіб. Таким чином, кожен двадцятий пацієнт, який сідає у крісло стоматолога, або  кожна двадцята клієнтка, яка робить манікюр, може бути носієм цієї інфекції. При цьому переважна більшість з них про це навіть не здогадуються!

«Основні завдання нашої акції – привернути увагу громадськості до проблеми вірусних гепатитів та підвищити рівень обізнаності населення щодо шляхів передачі, можливостей тестування та лікування вірусних гепатитів, – говорить керівник БО МБФ «Вертикаль» Ганна Воротинцева.Тому кожен бажаючий під час акції може безкоштовно пройти тест на гепатит С та відразу отримати кваліфіковані консультації з профілактики та діагностики вірусних гепатитів і першочергових дій в разі виявлення інфекції. Адже ця проблема стосується кожного».

«Через значне поширення епідемії в Україні ніхто не може почуватися безпечно, адже вірус очікує в найрізноманітніших місцях – салонах краси, тату і пірсінгу, стоматологічних кабінетах тощо.  Хвороба давно вийшла за межі маргіналізованих груп.  Щоб захистити себе та своїх рідних від гепатиту С необхідно: по-перше, володіти інформацією про вірус та способи його передачі, по-друге, хоча б раз на рік проходити швидкий тест задля моніторингу власного здоров’я. Тільки об’єднавши зусилля ми зможемо перемогти гепатит та зберегти тисячі життів!» – відмічає координатор проектів ВБО «Конвіктус Україна» Євген Скляренко.

Саме тому головним завданням цьогорічної акції, окрім важливості тестування, стала необхідність інформування населення про розширення можливостей щодо лікування вірусного гепатиту С в Україні та  необхідності вчасного початку лікування. Адже зараз в Україні, завдяки  багаторічній роботі Альянсу громадського здоров’я, партнерських організацій та провідних медичних установ, лікування вірусного гепатиту С стало ще більш доступним та ефективним. Саме Альянс першим почав використовувати високоефективне лікування гепатиту С сучасними препаратами прямої противірусної дії (ПППД) ще тоді, коли в Україні про них майже ніхто не чув.  Перевага цих препаратів в тому, що вони  добре переносяться пацієнтами, майже не викликають побічних ефектів та забезпечують надзвичайно високий показник  ефективності лікування!

«Станом на сьогодні Альянс громадського здоров’я через партнерські лікувальні заклади вже забезпечив безкоштовне лікування вірусного гепатиту С  найсучаснішими препаратами для 2162 пацієнтів. Ми встановили досить високу планку підтвердженого рівня успішності лікування – на рівні 95%. Відсоток утримання на лікуванні в програмах Альянсу складає 98%. Ми навіть забезпечили виділення окремої квоти – більше 40 курсів лікування – для  учасників АТО. Такі результати стимулюють державу до відповідного розширення лікування за кошти державного бюджету та закупівлі ліків у виробників за мінімальною ціною, якої нам вдалося досягти  чотири роки  тому», – поділився досвідом Альянсу громадського здоров’я  асоційований директор з політики та партнерських відносин Павло Скала. 

Сьогодні закупівельна вартість одного курсу лікування (на 3 місяці) на одну людину коштує державі близько 900$. Ця ціна є чи не найнижчою у світі для закупівель сучасних препаратів від гепатиту С. Для порівняння, у 2015 році в Україні курс лікування вірусного гепатиту С препаратами прямої противірусної дії коштував десятки тисяч доларів і через високу вартість був практично недосяжний для  більшості наших співгромадян. Але саме завдяки роботі Альянсу та наших партнерів ціна препаратів прямої противірусної дії для України була знижена у десятки разів.

У 2017 році Альянс громадського здоров’я у співпраці з Міністерством юстиції України вперше запровадили комплекс заходів з обстеження та лікування вірусного гепатиту С для 50  засуджених з ВІЛ-інфекцією. На сьогодні, за попередніми результатами проведених лабораторних досліджень у засуджених, які вже пройшли курс лікування гепатиту С, його ефективність складає 98%!

Цьогорічну акцію «Гепатит С: Час тестуватись. Час лікуватись!» у Києві було організовано Альянсом громадського здоров’я у партнерстві з БО МБФ «Вертикаль», Київським міським центром соціальних служб для сім’ї, дітей, молоді, ВБО “Конвіктус Україна”, Київським міським центром громадського здоров’я, ВБФ «Дроп ін центр», БО Клуб “Еней”, БФ “Надія та Довіра”, БО “АЛЬЯНС.ГЛОБАЛ”, Товариством Червоного Хреста України та МБО “Позитивні жінки”.

Протестуватися на вірусні гепатити за 10 хвилин  можна й  самостійно, у домашніх умовах, придбавши звичайний швидкий тест в аптечній мережі. Увага! Позитивний результат швидкого тесту  на  ВГС не  є підставою для встановлення  остаточного діагнозу. Необхідно звернутися  до лікаря!

Національна Гаряча лінія з питань вірусних гепатитів: 0-800-50-33-10 (всі дзвінки у межах України безкоштовні).