Діагностика туберкульозу легенів у дітей: молекулярно-генетичний метод. Розповідає більше Ніна Миколаївна Жеребко, консультантка Проекту USAID «Підтримка зусиль у протидії туберкульозу в Україні».

Діагностика туберкульозу легенів у дітей: молекулярно-генетичний метод. Розповідає більше Ніна Миколаївна Жеребко, консультантка Проекту USAID «Підтримка зусиль у протидії туберкульозу в Україні».

Труднощі діагностики ТБ у дітей
В Україні спостерігається недовиявлення ТБ у дітей. Фахівці ВООЗ говорять, що має бути приблизно 5-10% захворюваності від дорослого населення, адже діти інфікуються саме від дорослих. Тому лабораторна діагностика ТБ легень у дітей – важлива складова встановлення діагнозу недуги, яка має схожі симптоми з іншими респіраторними захворюваннями.
Труднощами у діагностиці ТБ у дітей є те, що ТБ у дітей часто малобацилярний. Це означає, що у лабораторних зразках мало збудника захворювання. Діти раннього віку не в змозі виділити мокротиння для аналізу, тому, часом доводиться використовувати індукцію мокротиння, аспірацію вмісту шлунку або носоглоткові змиви, які викликають дискомфорт, біль та стрес у дитини.
Впровадження молекулярно-генетичного методу діагностики ТБ у дітей
З листопада 2021 року у 12 регіонах України в рамках Проекту USAID «Підтримка зусиль у протидії туберкульозу в Україні» почали впроваджувати діагностику ТБ легень у дітей за зразками калу за допомогою системи GeneXpert та картриджів Xpert MBT/Rif Ultra.
Перевагою цього методу діагностики є те, що зразки калу можна легко отримати й вони містять мікобактерію ТБ із мокротиння, яке проковтує дитина.
За час пілотного проєкту були випадки, коли в досліджені інших діагностичних матеріалів не виявляли збудника ТБ, а зразки калу допомогли встановити діагноз. Варто додати, що з червня 2022 року зазначена методика виявлення туберкульозу у дітей стала доступна у всіх регіонах України.
Робота у час війни
Попри війну молекулярно-генетичний метод діагностики продовжує працювати навіть на окупованих територіях. Так, у Херсонській області через обмеженість ресурсів лабораторні фахівці змогли зробити лише аналіз калу дитини, який підтвердив ТБ і маленькому пацієнту вдалося призначити вчасне лікування.
Кал – складний матеріал для молекулярної діагностики та потребує додаткової пробопідготовки. Однак, завдяки сучасним методам діагностики та картриджам Xpert вдається отримали профіль резистентності до препаратів 1 та 2 ряду за 1 день, при тому, що шляхом посіву бактерій потрібно до 1,5 місяці.
Так, в одній з областей, де працює Проект, після отримання позитивного результату у картриджі Xpert MBT/Rif Ultra цей же матеріал і в той же день був протестований в картриджі Xpert XDR, який дає інформацію про чутливість виявленого збудника до протитуберкульозних препаратів 2 ряду. Результати дослідження значно прискорили надання такої важливої інформації лікарю для правильного та ефективного лікування пацієнта.