Дім на півдороги

У 2008 році за фінансової підтримки Шведської агенції міжнародного розвитку та співробітництва Sida, за підтримки Шведської Служби Пробації та Тюрем, а також Державного департаменту України з питань виконання покарань, Всеукраїнська благодійна організація «Конвіктус Україна» розпочала проект «Триступенева всестороння програма реінтеграції в суспільство громадян, що перебувають на випробувальному терміні та звільнені з місць позбавлення волі». В рамках проекту створено Центр реінтеграції «Дім на півдороги», що є значним кроком в адаптації європейсько-західного методу реінтеграції колишніх засуджених в Україні.

 

Центр був створений та функціонує в смт. Краснопавлівка, Лозівського району Харківської області у приміщенні, яке надано селищною радою в оренду на 25 років. Перших клієнтів Центр прийняв у 2010 році. На даний час частина приміщення відремонтовано, створені сучасні умови для проходження програми реінтеграції. Центр орієнтований на жінок, які вийшли з місць позбавлення волі та співпрацює з усіма 13-ма жіночими колоніями України. Одночасно перебувати в Центрі можуть 19-ть жінок. Центр функціонує як окрема юридична одиниця – Соціальна установа «Центр соціальної адаптації звільнених осіб «Дім на півдороги».

 

До створення Програми та втілення проекту були залучені наступні установи:

  • Міністерство юстиції України,
  • Міністерство праці та соціальної політики України,
  • Міністерство охорони здоров`я України,
  • Міністерство внутрішніх справ України,
  • Державна пенітенціарна служба України,
  • Державна соціальна служба для сім`ї, дітей та молоді та їх регіональні управління в Харківській області, яка була обрана для реалізації пілотного проекту.

 

Триступенева програма реінтеграції, перший етап якої розпочинається в колоніях, розрахована на 4-6 місяців. За період з березня 2010 року по вересень 2017 року учасницями програми стала 237 жінок. Аналіз результатів показав ефективність програми: так, з числа клієнтів, які повністю пройшли Програму – 83% клієнтів залишаються соціально адаптованими та успішно ресоціалізувались у суспільстві (мають сім’ї, місце роботи та не знаходяться у активному вживанні психоактивних речовин та алкоголю). Одним із основних показників ефективності програми є рівень рецидиву – скоєння правопорушення та покарання у вигляді позбавлення волі. На даний час він становить 6,6% в загальному за програмою (рівень рецидиву відслідковується в когортах 12-,18-, 24-, 30- та 36-ти місяців після звільнення). Отже можна зробити висновок, що програма реінтеграції є ефективною та може бути застосована в Україні для зниження рівня рецидиву скоєння правопорушень та ефективної ресоціалізації засуджених у суспільство.

 

У 2017 році Центр «Дім на півдороги» було передано на забезпечення і фінансування Харківській області, що передбачалось на початку даного проекту та мало стали логічним продовженням підтримки Уряду Швеції.

 

Детальніше про Центр “Дім на півдороги”: https://www.facebook.com/halfwayhouseUkraine/

 

Адреса Центру: вул.Дзержинського, 13/1, смт. Краснопавлівка, Лозівський район, Харківська область 64622

 

Реалізується за підтримки Королівства Швеція.