
Форми ТБ та новітній метод діагностики GeneExpert
Найчастіше серед населення ми можемо почути про такі дві форми туберкульозу, як відкрита та закрита. В медичній сфері таке поділення є дуже умовним, адже для лікарів найважливіше – це раннє виявлення активних форм туберкульозу, які можуть бути небезпечними як для хворого, так і для оточення. Більш детально про поділ форм туберкульозу та його діагностику розповіла Ольга Павлова, заступниця директора проєкту «Підтримка зусиль у протидії туберкульозу в Україні».
Закрита форма туберкульозу. Ця форма передбачає незначне пошкодження легень. Мікобактерія туберкульозу знаходиться в області ураження і не виділяється при кашлі чи чханні назовні. Тобто це форма туберкульозу, коли паличка знаходиться у вогнищі ураження і не виділяється хворим.
Варто зазначити, що така форма ТБ буває при ранніх виявленнях хвороби. Тому рекомендовано при перших симптомах хвороби одразу звертатися до сімейного лікаря. Адже туберкульоз на ранніх стадіях має схожі симптоми до респіраторних захворювань: температура, млявість, кашель і лише лікар зможе відрізнити його від інших захворювань.
Відкрита форма туберкульозу. На жаль, українці схильні займатися самолікуванням і при будь-яких недугах ідуть в аптеку за «чудодійними» ліками. Часто хворий втрачає час і туберкульоз набуває занедбаної форми: більша площа руйнування легень, внаслідок чого палички туберкульозу знаходять вихід назовні. Такі хворі при чханні чи кашлі можуть виділяти мікобактерії туберкульозу. Людина стає епідеміологічно небезпечною для оточення та створює певні умови для зараження інших.
Загалом питання відкритої чи закритої форми ТБ не є суто клінічним питанням, а стосується й діагностики. На жаль, на сьогодні часто медичні працівники ґрунтують свій діагноз, опираючись лише на мікроскопію мокротиння. Цей метод не дуже чутливий і навіть занедбані форми ТБ можуть показувати негативний результат.
Зараз Україна переходить на новий метод діагностики за допомогою GeneXpert. Саме він рекомендований сьогодні у світі та країні як первинний метод обстеження. Це спеціальний апарат, який робить аналіз мокротиння. Така діагностика є більш чутливою і навіть на ранніх стадіях допоможе якісно та швидко діагностувати та підтвердити ТБ. Нова методика також дозволяє виявляти чутливість до ліків першого ряду. Фактично протягом однієї доби лікар має всю інформацію та може призначати правильне лікування. На сьогодні уже закуплено близько 900 таких приладів і плануються нові закупівлі.
Важливо, щоб визначення форми ТБ ґрунтувалися не лише на лабораторних дослідженнях, а й на клінічному та рентгенологічному обстеженні самого пацієнта: яке ураження легень, як швидко він звернувся до лікаря. Раннє виявлення захворювання – ключ до того, щоб бути здоровим та розвіяти міф про те, що ТБ – це на все життя. Туберкульоз – виліковна хвороба і лише від нас залежить на скільки ми будемо здорові.
Тому, давайте більше довіряти лікарям та дбати про свій організм.