Інтерв’ю з лікарем проєкту Healthlink – Оленою Джевагою.

Інтерв’ю з лікарем проєкту Healthlink – Оленою Джевагою.

Вміння знаходити правильний підхід до людей – талант, який є не у кожного. Володіння такими навичками часто допомагає в роботі, особливо лікарям. Ми поспілкувалися з Олена Миколаївною Джевагою – лікаркою-інфекціоністкою. Вона працює в кабінеті довіри при КНП ЦРЛ Києво-Святошинської районної ради з травня 2020 року. З того моменту жоден пацієнт, у якого виявляли ВІЛ не залишився осторонь антиретровірусної терапії (АРТ)❗️

1️⃣ Які особливості роботи з ВІЛ-позитивними?

Особисто для мене – це протікання/перебіг хвороб у ВІЛ-позитивних. Психологічні проблеми ми можемо вирішити, контакт із пацієнтами є, але найголовніше те, що їх інфекційні хвороби (навіть простуда чи ГРВІ) протікають не так, як у імунокомпетентних хворих. Відповідно, призначення лікування для різних хвороб не є таким “протокольним”, як у людей, що не є ВІЛ-позитивними.
Ще однією особливістю є психологічний момент, тому що до кожного пацієнта необхідно знайти свій особливий підхід. Раніше я працювала психологом в Червоному хресті, тому знаю як знаходити спільну мову з людьми, дотримуватись конфіденційності та етики, якої вони так потребують.

2️⃣ Які бар’єри найчастіше виникають в роботі з ВІЛ-інфекцією?

Часто трапляється, що ВІЛ-позитивні пацієнти живуть в неблагополучних умовах, тобто вони навіть не мають можливості приїхати на обстеження або за препаратами для лікування. Вони не мають декларації з сімейним лікарем, тому я не можу таких пацієнтів направити на додаткові обстеження.
Також вагомим бар’єром у направленні на лікування є опортуністичні інфекції, наприклад туберкульоз чи якась органна недостатність, в такому випадку призначення антиретровірусної терапії для пацієнта відстрочується, так як спочатку потрібно вирішити питання з іншими хворобами.
Крім того, лікарі-інфекціоністи стикаються з ВІЛ/СНІД-дисидентами, чиї переконання можуть стати перешкодою на шляху до лікування ВІЛ-інфекції.
У мене була ситуація, коли ВІЛ-позитивна пацієнтка через свої переконання та упередження певний час відмовлялася від лікування, враховуючи те, що її чоловік вже отримував антиретровірусну терапію. Проте, через деякий час, після моїх консультацій та тривалих розмов, вона таки передумала та почала прийом АРТ.
Також, буває дуже важко відшукати пацієнтів, тих хто уже стоїть на обліку, проте не приймає лікування. Але якщо людина вже прийшла до мене в кабінет, то для мене усі перешкоди зникають.

3️⃣ Які аргументи ви використовуєте, щоб підштовхнути ВІЛ-позитивних почати лікування?

Знаєте, я розповідаю, навіть лекцію проводжу, що таке ВІЛ-інфекція, на які клітини вона діє. Основний аргумент, що їм потрібно приймати АРТ, щоб жити, бо тоді вашому життю не будуть загрожувати інші інфекції, які можуть призвести до летальних наслідків. Також розповідаю свій досвід роботи та про пацієнтів з ускладненнями, викликаними ВІЛ-інфекцією. Загалом, основний аргумент – щоб жити. Він спрацьовує завжди!

 

ℹ️ Діяльність здійснюється в рамках Проект USAID HealthLink: «Прискорення зусиль з протидії ВІЛ/СНІДу в Україні». ВБО «Конвіктус Україна» реалізує проект в 23 закладах охорони здоров’я Київської області.

🔹 Якщо вас зацікавила діяльність проекту, більше інформації про нього ви можете знайти тут: https://www.facebook.com/USAID.HEALTHLINK.PROJECT/
🔹 Якщо ви лікар і зацікавились діяльність проекту то переходьте за посиланням: https://prozdorovia.in.ua/ia-medyk-khochu-znaty-bilshe/
🔹 Якщо Ви маєте додаткові запитання чи хочете дізнатись як можна співпрацювати з «Конвіктус Україна» в напрямку протидії ВІЛ-інфекції — пишіть нам на пошту convictus2020@gmail.com.

 

#LocalHeroes #дякуємо_лікарям