Інтерв’ю з медсестрою проєкту Healthlink – Юлією Залізницькою.

Інтерв’ю з медсестрою проєкту Healthlink – Юлією Залізницькою.

📌 Ми часто говоримо про лікарів, але інколи забуваємо про інших, не менш важливих, працівників медичної сфери. Роль медсестер в діяльності будь-якого медичного закладу вкрай складно переоцінити. Тому, цього разу ми вирішили поспілкуватися із медичною сестрою кабінету “Довіра” при Богуславській ЦРЛ – Залізницькою Юлією Степанівною, аби дізнатися яку ж роль вони відіграють в протидії поширенню ВІЛ-інфекції 🧐

1️⃣ Яким було ваше ставлення до ВІЛ-інфекції на початку вашої роботи в цьому напрямку? Чи були у вас якісь страхи чи стереотипи, які змінились в ході роботи?

🔹Коли мене призначили на цю посаду, 12 років тому, то першою емоцією був страх. Пізніше, коли пройшло трохи часу, у мене був страх через незнання. Був величезний брак інформації, багато речей я не розуміла і не знала про ВІЛ, бо не мала досвіду в цій сфері і нам нічого не пояснювали. Зрештою, все змінилось, коли я почала працювати, зустрічатись з хворими і слухати людей. Крім того, дуже допомагали тренінги, які для нас організовували різні організації. Поступово все складалось як мозаїка і страх зник.
Спочатку ми боялися як все буде і чи інфікуємось ми, але потім знання та інформація все поставили на свої місця.

2️⃣ Розкажіть яка роль медсестер в протидії епідемії ВІЛ? Що саме ви робите?

🔹Основна робота – це тестування на ВІЛ . Я тестую в стаціонарних відділеннях і в кабінеті “Довіра”. Також я стараюсь допомагати лікарям і нагадувати їм про тестування та первинні симптоми ВІЛ, аби тестування на ВІЛ не залишалось поза увагою. Це своєрідна командна робота, щоб виявляти хворих на перших стадіях і чимшвидше призначати лікування. Крім того, до моїх обов’язків входить робота з пацієнтами. Під час тестування я постійно розмовляю з пацієнтами, пояснюю їм, що я роблю і навіщо. Їм так спокійніше і легше, бо з’являється довіра. У випадку, якщо після тестування результат позитивний, то ця довіра працює на руку.

3️⃣ Як ви взаємодієте з людьми, щоб залучити їх до тестування та лікування?

🔹Насамперед, говоримо про те, що є такий кабінет “Довіра”, де ви можете безкоштовно протестуватись. Також нам дуже допомагає місцеве радіо, вони часто йдуть нам назустріч, тому ми можемо там висвітлювати різні питання стосовно ВІЛ. І, звісно, велике значення мають живі зустрічі. Ми проводимо лекції зі студентами та учнями шкіл, показуємо їм презентації, розповідаємо про стадії ВІЛ та лікування. З відгуків, ми розуміємо, що до нас дослухаються більше ніж до вчителів, бо ми задіяні безпосередньо в цій роботі. Такі лекції є дуже важливими, тому що в дітей вже з молодого віку закладається в голові інформація про необхідність тестування на ВІЛ.

4️⃣ Розкажіть якийсь цікавий випадок з вашої роботи.

🔹Є один випадок, який я часто згадую. Одного разу в пацієнта через високий тиск почалась носова кровотеча, просто в маніпуляційному кабінеті. Я збиралась затампонувати йому носа, щоб зупинити кров, але пацієнт не допускав мене до себе. Він хвилювався через мій контакт з його кров’ю. Незважаючи на те, що я була в рукавичках, він до останнього не дозволяв мені зупинити кровотечу. Вже пізніше я його вмовила і ми зупинили кровотечу. А коли пішла обробляти руки, то побачила як він своїм власним шарфом витирав кров з підлоги, аби максимально обмежити мене в контакті з його кров’ю. Таке бережне ставлення пацієнта мене дуже розчулило.

5️⃣ Чи є у вас якісь “секретні прийоми”, щоб залучати людей до тестування та лікування?

🔹Це все дуже індивідуально, я стараюсь підібрати до кожної людини свій “ключик”. Треба знайти у пацієнта те, чим він дорожить найбільше. В когось сім’я, діти, а в когось робота чи власне здоров’я. Треба знайти цей ключик і тоді спонукати до тестування чи вже залучати до лікування. У мене є один такий секрет: я стараюсь зробити так, щоб пацієнт сам все усвідомив і проговорив, а не я йому це прямим текстом сказала. Тоді людині легше, коли він почує сам себе.

6️⃣ Чи стикалися ви з ВІЛ/СНІД дисидентами?

🔹На моїй практиці такі люди були, але, на жаль, їх вже немає в живих. Були такі, які приходили вже з 4 стадією і відмовлялися лікуватися. В такому випадку, я просила їх запросити на тестування друзів і знайомих з їх оточення, щоб вони могли вчасно почати лікування. Крім того, були ситуації, коли люди приходили і казали, що у них хтось помер, тому вони хочуть протестуватись.

 

ℹ️ Діяльність здійснюється в рамках Проект USAID HealthLink: «Прискорення зусиль з протидії ВІЛ/СНІДу в Україні». ВБО «Конвіктус Україна» реалізує проект в 23 закладах охорони здоров’я Київської області.

👉 Якщо вас зацікавила діяльність проекту, більше інформації про нього ви можете знайти тут: https://www.facebook.com/USAID.HEALTHLINK.PROJECT/
👉 Якщо ви лікар і зацікавились діяльність проекту то переходьте за посиланням: https://prozdorovia.in.ua/ia-medyk-khochu-znaty-bilshe/
👉 Якщо Ви маєте додаткові запитання чи хочете дізнатись як можна співпрацювати з «Конвіктус Україна» в напрямку протидії ВІЛ-інфекції — пишіть нам на пошту!

 

Альянс громадського здоров’я Alliance for Public Health «100% життя» – Мережа ЛЖВ USAID – US Agency for International Development USAID Ukraine – USAID Україна