Кожен 5-ий первинний ВІЛ-позитивний пацієнт із туберкульозом

Кожен 5-ий первинний ВІЛ-позитивний пацієнт із туберкульозом

Covid-19 негативно впливає на виявлення ВІЛ-інфекції та вчасне звернення за допомогою. За словами Ковалевської Марини Миколаївни, лікарки-інфекціоністки відділу моніторингу і оцінки, відділення епіднагляду та інфекційного контролю КНП КОР “Київський обласний центр громадського здоров’я”, на тестування почало приходити значно менше людей. Але найгірше те, що частина з пацієнтів звертаються вже у важкому стані. Крім ВІЛ-інфекції додається ще й туберкульоз. Через схожу симптоматику з Covid-19, хворі втрачають час, не підозрюючи, недуги, яка руйнує їхній організм.

«Кожному ВІЛ-позитивному пацієнту, який до нас звертається, ми проводимо скринінгову анкету. Поставивши кілька ефективних питань, можна запідозрити туберкульоз. Це найпростіший та найшвидший метод виявлення недуги та відповідно правильно підібране лікування», – зазначає Марина Миколаївна.

Нагадуємо, що кожен може самостійно пройти онлайн-скринінгову анкету зі свого смартфона https://tbtest.phc.org.ua/

Гендерний аспект тестування на ВІЛ

За спостереженнями лікарки, жінки частіше за чоловіків тестуються на ВІЛ, адже відповідальніше ставляться до свого здоров’я.  «У моїй практиці багато партнерів відмовляються від тестування, навіть якщо у жінки підтверджений ВІЛ-статус». Основними бар’єрами, який їх «зупиняє»  Марина Миколаївна називає дискримінацію та неприйняття ВІЛ-інфекції.

За даними соціологічних досліджень 30% українців намагалися б менше спілкуватися з людино, якби дізналися про її статус  або цілковито припинили б спілкування. Однак, 46% кажуть, що якщо вони дізнаються про те, що один з їхніх друзів чи колег ВІЛ-позитивний, то це не змінить їхнього ставлення і/або вони хотіли би допомогти цьому другу чи колезі, решта не впевнені в своїй реакції.

Тестуватися на ВІЛ потрібно усім

Страх та відсторонення від проблеми ВІЛ призводить до того, що люди не тестуються. «Люди думають, що якщо не тестуюся, то й ВІЛ-інфекції нема», – додає лікарка та наголошує на важливості тестування, яке безкоштовно (а за потреби й анонімно) можна зробити у кабінеті Довіра по району або ж у сімейного лікаря.