Нові рекомендації ВООЗ щодо лікування лікарсько-чутливого туберкульозу

Нові рекомендації ВООЗ щодо лікування лікарсько-чутливого туберкульозу

ВООЗ складає та регулярно оновлює настанови щодо лікування різних форм туберкульозу.

Ефективною та дієвою схемою лікування лікарсько-чутливого туберкульозу вважається 6-місячна схема лікування. За даними «Настанови з лікування чутливого туберкульозу та надання відповідних медичних послуг пацієнтам з туберкульозом» 2017 року такий режим лікування є ефективним та широко застосовується у всьому світі впродовж багатьох років.

Чи можна зменшити тривалість лікування лікарсько-чутливого туберкульозу?

У 2021 році Глобальна програма ВООЗ щодо туберкульозу отримала дані дослідження щодо ефективності та безпеки 4-місячної схеми лікування лікарсько-чутливого туберкульозу. Дослідження було рандомізованим, багатонаціональним, відкритим й контрольованим та порівнювало дві 4-місячні схеми, що містять рифампентин, до стандартної 6-місячної схеми контролю.

Розглянуті дані щодо 4-місячного режиму лікування лікарсько-чутливого легеневого туберкульозу підтримують використання його як можливої альтернативи поточному стандартному 6-місячному режимові.

Він показав ефективність лікування, подібну до поточного стандартного режиму. Така схема лікування є коротшою, ефективною та повністю оральною, що матиме перевагу для багатьох пацієнтів, а також для національних програм протитуберкульозної терапії та дозволить швидше вилікувати та зменшити навантаження як на пацієнтів, так і на систему охорони здоров’я.

За яких умов рекомендовано впроваджувати нову схему лікування?

Впровадження нового режиму в коротко- та середньостроковій перспективі буде доцільним, якщо вартість рифампентину зменшиться, а його доступність покращиться. Також буде потрібний суворий антибактеріальний контроль, щоб забезпечити належне використання режиму першої лінії, оскільки він містить моксифлоксацин, антибіотик, який зазвичай використовується для лікування туберкульозу, стійкого до лікарських засобів.

Детальніше за посиланням https://www.who.int/publications/i/item/9789240028678