Потреби підлітків: розуміти, знати, допомагати

Вже другий рік у Київській області триває проект з покращення доступу підлітків до ВІЛ-сервісів. Мета роботи, щоб кожен мав можливість пройти швидке тестування на ВІЛ/гепатити, отримати консультацію лікаря та соціальних працівників, одержати презервативи та більше дізнатися про безпечну сексуальну поведінку. Для впевненості  у ефективності такої роботи, ми вирушаємо на виїзд разом із медичними та соціальними працівниками.

Про ефективність послуг для підлітків

В обідню пору збираємося на вулиці Закревського (Деснянський район), біля молодіжного клубу «Street Power». Наше місце зустрічі не випадкове, адже саме тут у 2016 році організація «Конвіктус» розпочала роботу з підліткам, які опинилися в складних життєвих обставинах та практикували ризиковану поведінку.

Поки соціальні працівники клубу збираються на виїзд, на подвір’я приходять випускниці «Школи лідерства» Настя та Сабріна. Ми знайомимося із дівчатами. Колись вони теж мали досвід вживання наркотиків, і під час цього складного етапу стали клієнтками клубу.

Зараз для дівчат заборонені речовини залишилися у минулому, вони поєднують навчання з роботою та виступають волонтерками у клубу «Street Power».

Звичайно, коли спілкуємося з підлітками за принципом рівний-рівному», тобто розповідає про свій досвід, це одразу викликає довіру, – розказують нам дівчата.

За їх словами, саме заняття в «Школі лідерства» (діє в рамках проекту PITCH), дали змогу  розвинути організаторські якості, навички роботи, самопізнання та саморозвитку, рефлексії, адекватної самооцінки та встановлення контакту і підтримання ділових стосунків. Крім того, Настя та Сабріна відмітили зусилля правників клубу, які сприяли їх рішенню перестати вживати заборонені речовини.

Візит на «точку»

Цього разу мобільний та профілактичний десант «Конвіктусу» відвідує Бровари.

Ми не були тут більше місяця, – інформує Алла Мельник, керівниця молодіжного клубу «Street Power». – Звичайно, місцеві підлітки хочуть бачити нас частіше, але наразі проект передбачає тільки таку кількість візитів. Останнім часом телефонували та запитували: коли ми будемо?

Дійсно, не встигли ми приїхати та розгорнути роботу, як до нас почали підходити підлітки. Спочатку з’явився місцевий підліток – лідер Богдан. Він вже клієнт проекту  «Підлітки поза увагою: поліпшення доступу до інтегрованих ВІЛ-сервісних послуг для вразливих підлітків в Україні».

– Так, дійсно, чекаємо на такі візити! – підтверджує хлопець. – Шкода, що не можна частіше!

Тим часом Богдан комусь телефонує, через хвилин 15 приїжджають інші хлопці та дівчата: хто на велосипеді, хтось –  самокаті. Ще мить, і білі нашого автомобіля ціла тусівка. Серед відвідувачів є постійні клієнти, але сьогодні більшість нові. Вони здебільшого стоять у стороні, а коли проходять анкетування у соціальних працівників, оглядаються по сторонам, щоб  випадково хтось не підслухав.

– Сьогодні не просто візит, а поїздка із ласощами, – розповідає водій мобільної амбулаторії «Конвіктусу» Володимир. – Наші партнери з передали нам молочні продукти. І ось зараз будемо роздавати!

Однією із перших із новими підлітками-клієнтами починає спілкуватися соціальна працівниця Світлана.

Зазвичай, запитують, яка у нас програма заходу. Цеінтерактивний майстер-клас з правильного користування презервативами,  безкоштовне та конфіденційне тестування на ВІЛ/гепатит С,   консультування підлітків з питань безпечної поведінки, зменшення шкоди, профілактики соціально небезпечних захворювань,  проведення скринінгу на туберкульоз, консультування за принципом «рівний-рівному»,  видача інформаційних матеріалів та презервативів, – розповідає працівниця.

Всі послуги, зазначені цілком безкоштовними та анонімними. Тільки, поки ми були мінімум 10 осіб скористалися такими можливостями. Найбільшим попитом користувалося тестування на ВІЛ/гепатити та інформація про особисту безпеку, зокрема інтерактивний майстер-клас із користування резерватом.

Ми поїхали на Київ, а спеціалісти клубу Street Power» продовжили роботу. Як потім нам розповіли: на іншій «точці» теж було багато підлітків, тому затрималися до пізнього вечора.

Підкреслимо, вже другий рік «Конвіктус Україна» робить доступними ВІЛ-сервіси для підлітків Київської області та охоплює більше 300 осіб щороку.

Діяльність здійснюється у співпраці з AFEW-Ukraine та МБФ «Альянс громадського здоров’я», за фінансової підтримки Фонду «Французька міжнародна експертиза ініціатива 5%».