Притулки як шанс на нове життя для постраждалих від домашнього насильства

Притулки як шанс на нове життя для постраждалих від домашнього насильства

Минулого тижня на Буковині було відкрито оновлений Чернівецький обласний центр соціально-психологічної допомоги та притулок для осіб, які постраждали від домашнього насильства. Новий заклад комфортабельний та більший за розміром за попередній. А суттєва відмінність нового притулку в тому, що місце його розташування анонімне.

Чому анонімність є настільки важливою?

Наші клієнти – це люди, які постраждали від домашньою насильства. Здебільшого це жінки з дітьми. Раніше допомога надавалась декільком категоріям постраждалих, а інформація про організацію була відкритою. Це призводило до того, що чоловіки легко знаходили своїх жінок і вимагали від них віддати дітей та повернутися додому. Тому треба було вирішувати основну проблему: щоб жінки мали притулок, і ніхто не знав про їхнє місцезнаходження.

Чи кожна жінка може потрапити до вашого притулку?

Так. Ми приймаємо всіх постраждалих від домашнього насильства, які мають потребу в місці тимчасового перебування. До нас можна попасти у будь-який час дня чи ночі. Крім того, якщо у людини є місце, де можна перебувати, то ми можемо надати часткову допомогу – наприклад, медичну.

Чи є обмеження терміну перебування у вашому притулку?

За законодавством ми маємо право надавати допомогу для тимчасового перебування терміном до 90 днів. Але в інструкції прописано, що термін можна продовжити, якщо ситуація за цей період не вирішилась. Є, наприклад, випадки, коли питання не вирішуються до 4 місяців, і жінки увесь цей час перебувають у нас. Я вважаю, що це добре, коли немає жорстких обмежень на строк перебування у центрах допомоги!

Яким чином вирішуються проблеми жінки, яка до вас прийшла?

Ми допомагаємо отримати безкоштовну правову вторинну допомогу. За сприянням державного адвоката та залежно від планів жінки розпочинаються судові процеси: або розлучення, або поділ майна, або й усі ці процеси разом… Крім правової допомоги, з жінкою працює соціальний педагог, який сприяє влаштуванню дітей у садочки, отриманню виплат, працевлаштуванню. Ще один дуже важливий аспект – це психологічна підтримка, яку жінки отримують. Основне завдання психологів – підвищити самооцінку жінки, допомогти їй зрозуміти, що все в її силах, що вона може змінити своє життя та життя своїх дітей. Головне завдання нашого закладу – навчити жінку забезпечувати себе самостійно: бути незалежною матеріально та морально.

Чи багато жінок дійсно змінюють своє життя?

Якщо раніше близько 60% жінок поверталися до кривдників, то зараз вже набагато більше тих, хто розриває відносини і починає нове життя.

На вашу думку, що впливає на цю позитивну тенденцію?

Ситуація змінюється через те, що зростає кількість загальних закладів, які надають допомогу. Якщо чоловік бачить, що жінка має куди йти, то змінює ставлення до неї. Зникає повна залежність від нього. Крім того, змінилось і законодавство. Після прийняття нового закону в 2017 році з’явилися дієві механізми, які оберігають жертв, а також засоби впливу на кривдників.

Головне – не терпіти і звертатися по допомогу. Показати, що є проблема, і що її потрібно вирішувати.