Профілактика, виявлення та лікування ВІЛ-інфекції серед груп ризику

Україна за темпами розповсюдження ВІЛ-інфекції/СНІДу займає одне з перших місць в Східноєвропейському регіоні. Перші випадки ВІЛ-інфікування серед громадян України були зареєстровані в 1987 році. Протягом наступних семи років спостерігалось повільне розповсюдження цього захворювання – від шести до сорока нових випадків щорічно. В 1995 році ситуація різко погіршилась, що було пов’язано зі спалахом інфекції серед споживачів ін’єкційних наркотиків. Ця соціальна група все ще залишається найбільш вразливою як середовище, де активно розповсюджується ВІЛ. Кумулятивна частина СІН серед всіх офіційно зареєстрованих випадків ВІЛ-інфекції складає 68%. В той же час, збільшується кількість випадків інфікування ВІЛ статевим шляхом (в більшості випадків – гетеросексуальним). Співвідношення інфікованих чоловіків і жінок складає, відповідно, 58% і 42%.

 

Отож, незважаючи на те, що ВІЛ-інфекція вийшла в загальне населення, рушієм епідемії все ще залишаються групи підвищеного ризику: споживають ін’єкційні наркотики (СІН), робітники й робітниці комерційного сексу (РКС), чоловіки які мають секс з чоловіками (ЧСЧ).

 

Несвоєчасне виявлення ВІЛ-інфекції обумовлює високу захворюваність і смертність. Тестування на ВІЛ-інфекцію та рання діагностика є першими необхідними кроками на шляху до подолання епідемії. Впровадження успішної стратегії для залучення і мотивування людей з груп ризику пройти тестування на ВІЛ, раннє виявлення інфекції і початок лікування значною мірою знижують поширення ВІЛ, що в свою чергу дає можливість попередити загострення й виникнення нових хвиль епідемії.

 

Метою діяльності є зниження кількості нових випадків ВІЛ в м. Києві та Київській області шляхом надання комплексних послуг з профілактики та доступу до лікування.

 

Завданнями напрямку є наступні:

  • впровадження заходів направлених на зменшення ризиків передачі ВІЛ, гепатитів В, С, ІПСШ (інфекцій, що передаються статевим шляхом);
  • покращення доступу груп ризику до тестування на ВІЛ, гепатити та ІПСШ;
  • виявлення ВІЛ з подальшою постановкою на диспансерний облік і отриманням лікування;
  • раннє виявлення туберкульозу в групах ризику задля своєчасного початку лікування.

 

Цільова група: споживачі ін’єкційних наркотиків (СІН), робітники та робітниці комерційного сексу, у тому числі й трансгендери (РКС).

 

Визначені завдання досягаються за допомогою реалізації наступних програмних компонентів:

 

Аутріч робота в місцях перебування груп ризику, надання вичерпної інформації про ВІЛ, Гепатити, туберкульоз;

 

Профілактична робота на базі медичних установ;

 

Профілактична робота на базі кримінально-виконавчих інспекцій;

 

Робота консультаційних центрів для груп ризику та їх близького оточення;

 

Метод «лікування за підтримки спільнот» (CITI – Community initiated treatment intervention).

 

Побудова широкого партнерства для максимального задоволення потреб клієнтів організації.

 

Діяльність:

З однієї сторони в основі роботи цього напрямку лежить філософія прийняття людиною її вибору та необхідність зробити усе можливе, аби людина, яка вживає наркотики або прийшла в секс-бізнес, зберегла своє здоров’я та життя. З іншої сторони, цей напрямок базується на наданні «низькопорогових» послуг, в переважній більшості індивідуальних, які дозволяють впливати на ризиковану поведінку клієнтів Організації.

 

Профілактична діяльність міцно пов’язана з тестування на ВІЛ груп ризику та сприяння отриманню лікування. Рівень охоплення і якість програм антиретровірусної терапії (АРВ) мають вагомий вплив на показник смертності від захворювань, зумовлених СНІДом, а також на передачу ВІЛ. В зв`язку з цим, в наших програмах надаються послуги з тестування, а у разі отримання позитивного результату швидкого тесту – медико-соціальний супровід ВІЛ-позитивної особи.

 

Зважаючи на епідемію туберкульозу в Україні в рамках діяльності консультаційних та вуличних пунктів Конвіктус здійснює діяльність щодо вчасного виявлення цього захворювання. У всіх пунктах надання послуг більше, ніж третина клієнтів обов’язково проходять скринінг з метою вчасного виявлення туберкульозу. У разі трьох ствердних відповідей соціальний працівник мотивує респондента пройти діагностику туберкульозу – здати мокротиння. Збір мокротиння відбувається під наглядом медичної сестри. За наявності позитивного результату видається перенаправлення до лікаря-фтизіатра, який проводить додаткове обстеження та призначає лікування відповідно до державних стандартів. Cоціальними і аутріч-працівниками надаються консультації щодо особливостей проявів, шляхів передачі, лікування туберкульозу та необхідності своєчасного виявлення та лікування цього захворювання.

 

Діяльність цього напрямку реалізується за підтримки МБФ «Альянс з громадського здоров’я» в рамках Єдиної консолідованої програми з ВІЛ і туберкульозу на 2015-2017 рр. в Україні, за підтримки Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією.