Робота з дітьми та підлітками, які вживають наркотики

Мета: попередження інфікування ВІЛ та іншими соціально-небезпечнми хворобами в середовищі підлітків, які вживають психоактивні речовини шляхом надання їм послуг зі зменшення шкоди та формування навичок безпечної сексуальної поведінки.

 

В 2015 році за підтримки СНІД Фонду Елтона Джона МБФ “Альянс громадського здоров`я” розпочав проект «Надання послуг зі зменшення шкоди підліткам, які вживають наркотики, в Україні: досягти тих, кого не охоплено послугами». Регіонами проекту стали п`ять міст України: Київ, Одеса, Полтава, Харків, Слов’янськ. Конвіктус Україна реалізовує даний проект у столиці.

 

На першому етапі проекту було проведено дослідження, яке показало, що:

  • вживання наркотиків зафіксовано з раннього підліткового віку (14 років і раніше);
  • підлітки без проблем можуть дістати будь-які наркотики, як не ін’єкційні, так і ін’єкційні;
  • знання підлітків про ВІЛ-інфекції, вірусні гепатити і інші негативні наслідки вживання наркотиків критично низькі;
  • у всіх груп підлітків простежуються ризикована сексуальна поведінка, що в свою чергу збільшує ризики інфікування ВІЛ статевим шляхом.

 

З січня 2016 року у м. Києві розпочато другий етап проекту, який має на меті надання профілактичних послуг неповнолітнім, які вживають наркотики, з метою формування навичок здорового життя та запобігання переходу до ін’єкційного способу вживання наркотичних речовин.

 

Цільові групи: соціально неблагополучні підлітки, студенти ПТУ, коледжів, шкіл-інтернатів, соціалізовані підлітки.

 

Діяльність та завдання:

  • Сприяти формуванню навичок більш безпечної поведінки щодо ризику інфікування ВІЛ, соціально-небезпечних захворювань та інших ускладнень та загроз, пов’язаних із вживанням наркотиків і ризиковою сексуальною поведінкою;
  • Активно сприяти попередженню переходу підлітків від неін’єкційного до ін’єкційного способу вживання наркотиків;
  • Навчити підлітків навичкам розповсюдження профілактичної інформації у своїй спільноті;
  • Реалізовувати медико-соціальний супровід (кейс менеджмент) клієнтів, зокрема забезпечувати ефективну переадресацію клієнтів до надавачів інших соціальних та медичних послуг, та до проектів, що надають послуги для підлітків;
  • Здійснювати активну адвокацію вторинної профілактичної роботи з підлітками-споживачами наркотичних речовин.

 

Конвіктус Україна ініціювала відкриття молодіжного клубу для підлітків, які опинилися у важких життєвих обставинах, де можна отримати різноманітні послуги: тестування на ВІЛ, медико-соціальний супровід, участь у тренінгах зі зменшення шкоди, консультації психолога, юриста, участь у цікавих іграх, гуртках, дозвілля.

 

Впроваджується за підтримки СНІД Фонду Елтона Джона (Elton John AIDS Foundation, EJAF) через МБФ “Альянс громадського здоров’я”.