Що підвищить виявлення туберкульозу в Україні в умовах пандемії Covid-19?

Що підвищить виявлення туберкульозу в Україні в умовах пандемії Covid-19?

Covid-19 прямим чином вплинув та надалі впливає на виявлення хворих на туберкульоз в Україні.

Ще на початку пандемії, ВООЗ зробила аналітичний звіт, в якому демонструвався прогнозований вплив Covid-19 на захворюваність на туберкульоз. Розрахунки показували, що вплив буде негативним, особливо в період повного карантину. За 3 місяці повного карантину прогнозувався спад, на подолання якого знадобиться щонайменше 10 місяців поновлення.

Що ми бачимо в Україні зараз? Повний карантин тривав менш як 3 місяці, але поновлення й досі не відбулося. За 9 місяців спостерігається зменшення захворюваності на туберкульоз майже на  30% по всій країні або майже 4500 не виявлених хворих. Тобто, показники недовиявлення туберкульозу в умовах пандемії ростуть. Більш детально про чинники, які впливають на таку статистику розповіла Ольга Павлова, заступниця директора проєкту “Підтримка зусиль у протидії туберкульозу в Україні”.

1.У хворих нема доступу до послуг. Під час глобального карантину у МОЗ прийняли рішення відмовитись від рутинних щоденних послуг. Це поглибило проблеми не лише з туберкульозом, а й з іншими захворюваннями.

«Життя не можна ставити на паузу, як й усі інші інфекційні захворювання», – зазначає пані Ольга.

Такі паузи у роботі спричинили до того, що зараз хворі на туберкульоз звертаються вже з важкими ускладненнями. Але попри збільшення госпіталізації важких форм туберкульозу нема можливості повноцінно працювати з контактними особами, бо на звичайні послуги з охорони здоров’я зараз накладене табу.

2.Не розроблено  алгоритм активного виявлення туберкульозу поруч з Covid-19. Обидва захворювання мають респіраторний характер та схожі ознаки: лихоманка, кашель, задуха. Вони різного ступеню і лікар може відрізнити одне від іншого, але було б доцільно запровадити скринінг на туберкульоз серед усіх, хто звертається з підозрою на Covid-19. Це б дало змогу більш активно виявляти хворих на туберкульоз. Були випадки, коли лікували Covid-19, а хворий мав ще й туберкульоз.

3.Реформа протитуберкульозної системи в умовах Covid-19. Реформування галузі призвело до зменшення фінансування багатьох послуг. У пакеті «Туберкульоз» не було чітко прописано, які послуги фінансуються в рамках пакету, а на які необхідно місцеве фінансування.

Варто зазначити, що розроблення ефективних алгоритмів виявлення туберкульозу зможе зменшити показники недовиявлення. Головне – системний та розумний підхід до питання.