Що таке гепатит та як його лікують: матеріал до Всесвітнього дня боротьби з гепатитами.

Що таке гепатит та як його лікують: матеріал до Всесвітнього дня боротьби з гепатитами.

До Всесвітнього дня боротьби з вірусними гепатитами ВБО “Конвіктус Україна” підготувала інформаційний матеріал про те, що з себе представляє Гепатит С та як відбувається його лікування. Про це, в особистій історії успішного подолання хвороби, кейс-менеджера ВБО “Конвіктус Україна” – Петра Сафонкіна.

 

  • Петре, ви пройшли лікування гепатиту. Розкажіть, як ви дізналися, що у вас гепатит? 

 

10 років тому я розпочинав свою діяльність в “Конвіктус Україна”  соціальним працівником. Я був звичайним волонтером, який роздавав листівки, інформаційні матеріали та залучав людей до тестування на акції, присвяченій Всеукраїнському дню боротьби з гепатитами. Люди тоді дуже соромилися і відмовлялися від тестування. І я вирішив своїм прикладом показати усім, що нічого страшного в цьому немає, що все це легко і просто. Мій тест виявився позитивним. Так я і дізнався, що у мене гепатит С.

 

  • Чи були у вас якісь сумніви або страхи перш ніж почати лікування?

 

У мене було дуже багато сумнівів. Я хвилювався, що лікування не допоможе. Також хвилювався чи справді весь курс лікування буде безкоштовним. Але все ж таки набрався мужності і здав ПЛР тест, щоб підтвердити діагноз.

 

  • Як Ви почали лікування? Розкажіть як довго Ви лікувались і що у лікуванні було найважче?

 

“Конвіктус Україна” якраз починав реалізацію проекту по лікуванню гепатиту С і саме мені випало на долю дізнатись шлях і всі тонкощі лікування пацієнта з гепатитом. Завдяки зусиллям нашої організації я отримав безкоштовне лікування і на власному досвіді дізнався, як відбувається лікування. Заразом ми використали цей досвід для реалізації майбутніх проектів. 

У мене був 3 генотип вірусу Гепатиту С. Мені запропонували два варіанти: 6 місяців вживати тільки пероральні ліки (тобто таблетки) або ж пришвидшити лікування, об’єднавши ін’єкції інтерферону з пероральними ліками та лікуватись 3 місяці. Я обрав 3 місяці. Вплив цих препаратів був надзвичайно сильним і мені було дуже важко переносити побічні дії. Я тоді відчував страшенне безсилля, ледве рухався, наприклад, піднятися сходами підземного переходу – потребувало від мене надзусиль. Але я все це витримав, тому що хотів одужати.

 

  • Зважаючи на ваш досвід, які зміни відбулися в програмах лікування гепатиту?

 

В лікуванні гепатиту відбулись колосальні зміни. Зараз людей не лікують інтерфероном, лікування не триває цілий рік, а всього три місяці. У період гострої інфекції є можливість швидко і безболісно  пролікувати гепатит С, тобто не потрібно чекати до останнього.

 

  • Як людина з гепатитом С може отримати лікування? Що для цього потрібно?

 

Справа в тому, що перед лікуванням необхідно здати ще певну кількість аналізів (як мінімум ПЛР-тест), за якими буде проводитись консультація та направлення на лікування. Тому необхідно звернутися до лікаря-інфекціоніста для додаткового обстеження перед початком лікування. Якщо ви з Києва, то можна звернутися, наприклад, до 5 міської лікарні, там є відділення вірусних гепатитів. Якщо ви не киянин, то можна звернутись в регіональний Інститут вірусних інфекцій Громашевського і там отримати безкоштовне лікування гепатиту С. Крім того, є різні організації, які займаються платним лікування гепатиту. Основне що потрібно, щоб отримати лікування, – підтвердження ПЛР-тесту та бажання лікуватись.

 

  • Чи є в Україні спеціальна підтримка для хворих на гепатит?

 

Так, в Україні є різні благодійні організації, які працюють у напрямку зниження шкоди і запобігання поширенню вірусних інфекцій. Вони також працюють з людьми, що під час тестування отримують позитивний тест на гепатит та ВІЛ-інфекцію. Наприклад, наша організація “Конвіктус Україна”, ГО “BCD”. Також, можна звертатися на національну гарячу лінію для боротьби з вірусними гепатитами за номером телефону 0800503310. Є також різноманітні групи підтримки, для людей, які хворіють на гепатит.

 

  • Чи часто ви зустрічаєте позитивні результати швидкого тесту на гепатит? Чи допомагаєте потім отримати лікування?

 

В період з січня по липень 2020 року  серед груп ризику 73% швидких тестів на виявлення антитіл до гепатиту показали позитивний результат. Усім, хто отримав позитивний результат, були надані роз’яснення щодо подальшої діагностики та механізмів отримання лікування. Варто зазначити, що в нашій країні все ще обмежений доступ до безкоштовної діагностики (ПЦР, фіброскан, визначення генотипу та ін). Переважно діагностика проводиться в приватних клініках за власні кошти пацієнта, а отримання лікування здійснюється за певними критеріями. Ми маємо пам’ятати, що Гепатит С – це дуже небезпечна хвороба, і держава повинна звертати більше уваги на забезпечення широкої діагностики та сучасного безкоштовного лікування! Наша Організація консультує про ризики, інформує про саме захворювання, як воно впливає на людину та її організм, які можуть бути наслідки та, звісно, про шляхи лікування.

 

  • Яка ваша особиста порада людям, що відмовляються від тестування?

 

Зараз люди більш поінформовані про різні хвороби, в тому числі, про тестування на гепатит та ВІЛ. Люди розуміють, що є необхідність тестуватись, хоча б, раз на півроку. Можливо, це прозвучить навіть банально, але це стало своєрідним трендом. 

От за ті 12 років, що я працюю в “Конвіктус Україна”, ситуація дуже змінилася. Спочатку ми вмовляли людей пройти тестування, а зараз вони вже самі приходять і говорять про готовність протестуватися на Гепатит чи ВІЛ. У них є своєрідний графік і вони відповідно до нього проходять тестування. Тому можу сказати, що тестування необхідно включити у свій графік здорового способу життя.

 

  • Що треба робити аби не інфікуватись Гепатитом С?

 

Варто уникати зайвих контактів з кров’ю інших людей, а також, здійснювати ін’єкції лие стерильним інструментарієм. Якщо у вас є можливість обрати пероральні ліки замість ін’єкцій, то краще віддавати перевагу їм.  Нікому не давайте ваші предмети персональної гігієни (бритвами, зубну щітку, манікюрні ножиці). А якщо ви любите набивати тату або робити пірсинг, то слідкуйте за тим, щоб у вашому салоні усе було стерильно.

 

  • Наскільки, на вашу думку, гепатит – це серйозна хвороба в глобальному сенсі?

 

Вірусні гепатити мають широку розповсюдженість, ми навіть не уявляємо яка кількість випадків залишається не виявленою. Незважаючи на величезну роботу, що проводять разом державні та громадські організації у цьому напрямку, доступ до діагностики та лікування залишається незадовільним. Ця хвороба є дуже небезпечною, викликає цироз та рак печінки. Тож дбайте про своє здоров’я та пам’ятайте, поінформований означає озброєний.

Інформаційна довідка від ВБО “Конвіктус Україна”

Протягом семи місяців 2020 року працівниками ВБО “Конвіктус Україна” було протестовано 5960 осіб з уразливих груп населення. Серед них, ЛВНІ – 5161 особа, Сексуальні партнери груп ризику – 631 особа, Загальне населення – 140 осіб та Трансгендери – 28 осіб.  За результатами тестування вірус Гепатиту С було виявлено у 4332 осіб (що складає 73% від загальної цифри). Усі, хто звертаються в “Конвіктус” по допомогу, можуть отримати необхідну консультацію спеціалістів. Клієнти з негативним результатом отримують інформацію щодо зниження ризиків зараження гепатитами та шляхи передачі. 

Клієнтів, у яких результат виявляється позитивним, інформують про партнерські програми підтримки людей, які живуть з гепатитом С і направляють у медичні установи для підтвердження результату швидкого тесту. 

На жаль, виявленню та лікуванню гепатитів в Україні приділяють занадто мало уваги, через що багато людей все ще не мають змоги отримати безкоштовне лікування. Проте, наша Організація інтенсивно працює над тим, аби зробити доступним виявлення та лікування вірусних гепатитів.

 

Підготувала Вероніка Хникіна спеціально для ВБО “Конвіктус Україна”