У Києві навчали журналістів роботі з маргіналізованими жінками

 Представники та представниці ЗМІ з 7 регіонів України провели два насичені дні поблизу столиці, де навчалися висвітленню такої складної теми як насильство щодо маргіналізованих жінок.

Розпочався навчальний захід презентацією Юлії Царевської, менеджерки проектів «Конвіктус Україна», яка розповіла учасникам про діяльність організації в сфері профілактики насильства. Зазначимо, що сам тренінг проходив на базі Центру психосоціальної допомоги в якому відбувається реабілітація жінок, які постраждали від насильства.

Далі учасникам та учасницям тренінгу було запропоновано поглибити свої знання щодо тематики насильства. Зокрема тренерка Альона Кривуляк («Ла Страда-Україна») запропонувала розглянути типологію, причини та наслідки насильства. Після кожного інформаційного блоку представники та представниці ЗМІ мали можливість в ігровій формі закріпити отримані знання.

Особлива увага була приділено поняттю гендера – психосоціальній, соціокультурній ролі чоловіка і жінки, а також психо-біологічним особливостям на які впливає біологічна стать. Також журналістам було запропоновано прочитати імпровізовані лекції з гендеру для дітей різного віку.

Марина Легенька, спеціалістка з права «Ла Страда-Україна», розповіла про українське та міжнародне законодавства щодо протидії насильству. В фокусі експертки – адміністративна та кримінальна відповідальність

Після обідньої перерви тренерки розповіли про ідентифікацію насильства, соціальний портрет кривдника та обставини, які необхідно врахувати при висвітленні таких історій. Слід окремо відзначити активну участь аудиторії в обговоренні цих питань. Найчастіше журналісти та журналістки пригадували власний досвід висвітлення фактів насильства, цікавилися нюансами проведення судово-медичної експертизи, аналізували справи в яких підозрюваними були відомі та впливові чоловіки.

Перший робочий день завершився розглядом міфів і фактів про насильство та практичною роботою в групах. По завершенню офіційної частини для ЗМІ була проведена екскурсія по Центру психосоціальної допомоги під час якої всі наочно змогли ознайомитися з роботою закладу.

Другий день навчання розпочався презентацією реабілітаційної програми в Центрі психосоціальної допомоги. Наталія Решетова, директорка закладу, розповіла про тривалість програми, складнощі з якими зіштовхується жінка на шляху до одужання, адаптацію у соціумі.

Також особливу увагу у другий день навчання було приділено ролі ЗМІ у висвітленні проблем маргіналізованих жінок та прогнозуванням наслідків медіависвітлення для постраждалої особи. Під час практичної частини тренінгу журналісти та журналістки змогли наочно проаналізувати різні ситуації та обрати максимально-толерантний варіант для публікації.

Після тренінгу учасники та учасниці поділилися своїми враженнями й висловили бажання на практиці застосовувати отримані знання.

Захід став можливим в рамках проекту «Рівний доступ до допомоги постраждалим від насильства жінкам». Метою діяльності є зниження ризиків насильницького впливу, травматизації, ретравматизації, інфікування соціально небезпечними захворюваннями серед маргіналізованих жінок через розширення доступу тих із них, які зазнали насильства, до допомоги через притулки/центри для постраждалих. Проект реалізується за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

Нагадаємо, Центр психосоціальної допомоги, в якому відбувся тренінг, розташований неподалік Києва та обладнаний для одночасного комфортного перебування 15 осіб (жінок із дітьми). У закладі під наглядом кваліфікованих фахівців можна пройти програму по реабілітації після насильства. Діяльність реалізується у співпраці з аналітичним центром «Соціоконсалтинг» за підтримки Європейської комісії.

Відгуки про тренінг

Тетяна Черкасова (м.Харків)

Олександр Таненок (м.Словянськ)

Олена Кривуляк, тренерка (м.Київ)