Україна ввійшла до п’ятірки країн, де розпочинається глобальне дослідження цифрових технологій у лікуванні ТБ

Україна ввійшла до п’ятірки країн, де розпочинається глобальне дослідження цифрових технологій у лікуванні ТБ

Дослідження цифрових технологій, що сприяють прихильності до лікування ТБ, є частиною проєкту ASCENT. Впроваджується проєкт в медичних закладах п’яти областей країни: Донецька, Закарпатська, Львівська, Миколаївська та Одеська. Результати лікування пацієнтів, що залучені до дослідження, будуть оцінюватися протягом шести місяців лікування. Залучити планується декілька тисяч пацієнтів до кінця 2022 р.

Як стверджує Катерина Гамазіна, голова представництва PATH та директорка проєкту ASCENT в Україні, мета проєкту – надати медичним працівникам та пацієнтам доступ до інноваційних технологій, а згодом на основі набутого досвіду зробити можливим використання таких цифрових інструментів по всій країні. За допомогою цих технологій стає можливою дистанційна комунікація між пацієнтами та медиками. А це є рішенням для однієї з ключових проблем у лікуванні ТБ, яке є досить тривалим та складним.

В чому інноваційність?

Найбільш впроваджуваним засобом організації лікування ТБ був безпосередній нагляд за пацієнтами – DOT (англ. DOT – Directly Observed Therapy). Ця модель передбачає, що пацієнти щоденно приймають медичні препарати лише під наглядом медичного працівника. З використанням цифрових технологій, пацієнти зможуть не відвідувати медичний заклад щодня, а медичні працівники зможуть втручатися в лікування пацієнтів саме тоді, коли це необхідно.

Які технології будуть застосовуватися?

В рамках проєкту ASCENT в Україні досліджується застосування таких цифрових технологій:

  • Смартбокси (розумні коробки) для медичних препаратів, які передають сигнал до медичного закладу щоразу, коли пацієнт відкриває коробку з медикаментами, щоб прийняти їх.
  • Мобільний застосунок, який пацієнти використовуватимуть, щоб знімати на відео, як вони приймають препарати. Застосунок безпечно пересилатиме відео лікарям.

В інших країнах також досліджується використання конвертів або етикеток для комбінованих медичних препаратів.   З їх допомогою пацієнти зможуть надсилати SMS із кодом щоразу, коли приймають ліки, і таким чином інформуватимуть своїх лікарів.

Якщо ефективність застосування технологій буде доведено, то їх зможуть використовувати значно ширше, в тому числі для підтримки хворих на інші захворювання, лікування яких передбачає тривалий курс приймання медикаментів.

Результати дослідження будуть використані для формування рекомендацій Всесвітньою організацією з охорони здоров’я (ВООЗ) та національними програмами з протидії ТБ.

Дослідження є частиною проєкту ASCENT, який фінансується Unitaid і впроваджується консорціумом організацій: Нідерландське королівське товариство по боротьбі з туберкульозом KNCV, яке очолює консорціум, The Aurum InstituteЛондонська школа гігієни та тропічної медицини (LSHTM), та PATH.