В Україні триває міжнародний проект допомоги особам, звільненим з місць позбавлення волі

Всеукраїнською благодійною організацією «Конвіктус Україна» (http://www.convictus.org.ua) за фінансової підтримки Уряду Швеції реалізовується Триступенева всестороння програма реінтеграції у суспільство осіб, звільнених з місць позбавлення волі, та тих, що перебувають на випробувальному терміні.

Партнери Програми – Шведська агенція пробації та тюрем (SPPA), Міністерство соціальної політики, Державна пенітенціарна служба, Міністерство юстиції, Міністерство внутрішніх справ, Міністерство охорони здоров`я та місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування Харківської області.

Мета Програми полягає у підтримці жінок, звільнених з місць позбавлення волі, та тих, що перебувають на випробувальному терміні, на шляху повернення до самостійного загальноприйнятого соціально-нормативного життя в суспільстві.

Цільова група (клієнти) Програми – жінки працездатного віку, які вийшли з місць позбавлення волі, та потребують допомоги в соціальній адаптації після звільнення.

Принципи надання соціальних послуг клієнткам Програми:

– індивідуальний підхід;

– добровільність участі у Програмі;

– надання повної та достовірної інформації про послуги та умови їх надання, підтримка кваліфікованого персоналу;

– дотримання конфіденційності інформації особистого характеру;

– поважне та гуманне ставлення до клієнток Програми;

– залучення клієнток Програми до планування та виконання індивідуальних планів виходу із складної життєвої ситуації.

Модель Програми передбачає наступні етапи:

Етап 1. Підготовча програма перед звільненням:

Відбір та підготовка потенційних клієнток до проходження Програми в центрі «Дім на півдороги». У підготовчу програму включаються жінки, яким до звільнення (дострокового звільнення) з установи кримінально-виконавчої системи залишилось не більше ніж три місяці. Заходи, передбачені даним етапом, здійснюються безпосередньо в установі виконання покарання.

Етап 2. Програма реінтеграції «Дім на півдороги» (два – чотири місяці):

Надання комплексу соціальних послуг жінкам, які пройшли підготовчу програму і є включеними в програму реінтеграції «Дім на півдороги». Заходи, передбачені даним етапом, надаються у Соціальній установі «Центр соціальної адаптації звільнених осіб «Дім на півдороги» (http://www.halfwayhouse.org.ua) – установа, що пропонує повний спектр послуг соціального та психологічного характеру жінкам після звільнення місць позбавлення волі (смт. Краснопавлівка, Лозівський район, Харківська область).

Клієнтки приймаються за направленням (клопотанням) адміністрацій виправних установ, органів внутрішніх справ, соціального захисту населення, недержавних організацій, інших установ/закладів, що працюють з даною цільової групою, а також за особистим зверненням жінок (від 18 років та які звернулися протягом двох місяців після звільнення).

Етап 3. Програма підготовки до випуску (до двох місяців):

Завершення процесу супроводу учасниць програми та вирішення питань, які першочергові для виходу з Соціальної установи (пошук житла, працевлаштування) та налагодження зв’язку із соціальними службами (соціально-психологічна підтримка) по місцю проживання клієнток після виходу з програми.

Триступенева всестороння програма реінтеграції сьогодні:

– Соціальна установа «Дім на півдороги» розрахована на одночасне проходження Програми 17-ти клієнток. Створені сучасні умови для проживання та проходження Програми (обладнані комфортні двох- та чотиримісні кімнати, пральня, їдальня, кухня, зала групової роботи і комфортний хол для перегляду фільмів та відпочинку).

– Активно впроваджується компонент трудової зайнятості (трудової терапії). На території соціальної установи розбито квітник, висаджено город та встановлено теплиці. Клієнтки Програми навчаються правилам висадки овочів, отримують навички догляду за ними, що допоможе їм самостійно вести господарство в майбутньому.

– Проводяться регулярні заняття з Арт-терапії (рукоділля, декупаж, вишивання, бісероплетіння), завдяки чому власноруч виробляють чудові картини, ляльки, прикраси, тощо.

З 2010 року клієнтками Програми стали близько 100 учасниць, 88% з яких успішно пройшли Програму, рівень рецидиву складає 4%.

В майбутньому результати Програми планується використати при удосконаленні моделі соціальної адаптації осіб, звільнених з місць позбавлення волі, та впровадженні досвіду Всеукраїнської благодійної організації «Конвіктус Україна» на загальнодержавному рівні.

Джерело : Міністерство соціальної політики