ВБО «Конвіктус Україна» відзвітувала про успішне завершення проекту

Сьогодні, 19 жовтня, відбулася робоча зустріч за результатами проекту “Триступенева всестороння програма реінтеграції в суспільство громадян, що перебувають на випробувальному терміні та звільнені з місць позбавлення волі”. Проект був розпочатий ВБО «Конвіктус Україна» у 2008 році за фінансової підтримки Шведської агенції міжнародного розвитку та співробітництва Sida, за підтримки Шведської Служби Пробації та Тюрем, а також Державного департаменту України з питань виконання покарань.

Захід відвідали: Олег Янчук (директор Департаменту пробації), Ірина Тарасюк (Міністерство соціальної політики), Сергій Шум (Міністерство охорони здоров’я), Сергій Велигодский (Фонд народонаселення ООН), Олег Матвєйцов (Міністерство внутрішніх справ), Сергій Альошкін (Національна поліція), Олена Суботенко (Департамент пробації Міністерства юстиції), Олена Кочура (проектний офіс з питань пробації Міністерства юстиції) та інші.

Розпочалась робоча зустріч виступом виконавчого директора ВБО «Конвіктус Україна» Євгенії Кувшинової, яка розповіла про результати діяльності проекту, та відзначила важливість для країни успішної реінтеграції жінок у суспільство.

– Триступенева програма реінтеграції, перший етап якої розпочинається в колоніях, розрахована на 4-6 місяців. За період з березня 2010 року по серпень 2017 року учасницями програми стали 237 жінок, – підкреслила Євгенія Кувшинова. – Аналіз результатів показав ефективність програми, так з числа клієнтів, які повністю пройшли Програму – 83% клієнтів залишаються соціально адаптованими та успішно ресоціалізувались у суспільстві (мають сім’ї, місце роботи та не знаходяться у активному вживанні психоактивних речовин та алкоголю). Одним із основних показників ефективності програми є рівень рецидиву – скоєння правопорушення та покарання у вигляді позбавлення волі. На даний час він становить 6,6% в загальному за програмою (рівень рецидиву відслідковується в когортах 12-,18-, 24-, 30- та 36-ти місяців після звільнення). Отже можна зробити висновок, що програма реінтеграції є ефективною та може бути застосована в Україні для зниження рівня рецидиву скоєння правопорушень та ефективної ресоціалізації засуджених у суспільство.

Олег Янчук, директор Департаменту пробації, презентував на зустрічі особливості нової реформи органів пробації, мета якої – безпечне суспільство. Він також зазначив, що чимало важливих положень, які скоро діятимуть в Україні, були запозичені у країн ЕС, зокрема Швеції.

У своєму докладі Ірина Тарасюк (Міністерство соціальної політики) зосередила увагу на проблемах, з якими зіштовхуються колишні ув’язнені, та підкреслила важливість існування таких установ як «Дім на півдороги», де жінки можуть отримати тимчасовий прихисток, щоб адаптуватися до нового життя.

Сергій Велигодський, координатор з питань гуманітарного реагування ФН ООН в Харківській області, розповів про результати діяльності Фонду на Харківщині та плани щодо подальшої діяльністі, у тому числі про співпрацю з новоствореним Кризовим центром для жінок на базі Центру «Дім на півдороги».

Завершився захід виступом директора Центру Ольги Горбенко, в якому вона не тільки ознайомила всіх присутніх зі статистичними даними, але й розповіла про успіхи підопічних.

Нагадаємо, 23 лютого 2017 року депутати Харківської обласної ради одноголосно прийняли рішення про створення комунальної установи «Кризовий центр для жінок». Таким чином, уперше в Україні вдалося забезпечити сталість послуг для жінок, які опинились в кризових ситуаціях через механізм делегування повноважень владі та створення комунальної установи на базі чинної практики громадської організації. Протягом цього часу вдалося довести ефективність і затребуваність послуги соціальної адаптації, сформувавши відповідний пріоритет місцевої влади у необхідності вирішення проблем уразливих жінок.

Про Центр «Дім на пів дороги»

Центр був запроваджений та функціонує в смт. Краснопавлівка, Лозівського району Харківської області у приміщенні, яке надано селищною радою в оренду на 25 років. Перших клієнток Центр прийняв в 2010 році. На даний час частину приміщення відремонтовано, створені сучасні умови для проходження програми реінтеграції. Центр орієнтований на жінок, які вийшли з місць позбавлення волі та співпрацює з 10-ма жіночими колоніями України. Одночасно перебувати в Центрі можуть 19 жінок. Центр функціонує як окрема юридична одиниця – Соціальна установа «Центр соціальної адаптації звільнених осіб «Дім на півдороги».

В рамках попередніх фаз проекту фахівці ВБО «Конвіктус Україна» із залученням експертів розробили Програму Центру та Посібник до Програми, положення про Центр адаптації «Будинок на півдороги», правила для учасниць та співробітників програми, алгоритм прийняття в програму, необхідну документацію для роботи з клієнтами, алгоритм соціального супроводу учасниць. Визначено основні напрямки консультативної роботи з учасницями, загальні потреби учасниць в психологічній допомозі, створено курси інформаційних занять відповідно до основних потреб клієнтської групи.

До створення Програми та втілення проекту були залучені наступні установи: Міністерство юстиції України, Міністерство праці та соціальної політики України, Міністерство охорони здоров`я України, Міністерство внутрішніх справ України, Державна пенітенціарна служба України, Державна соціальна служба для сім`ї, дітей та молоді та їх регіональні управління в Харківській області, яка була обрана для реалізації пілотного проекту. З представників даних установ було сформовано Дорадчий Комітет та Харківську робочу групу на допомогу в реалізації проекту.

Кінцевим результатом попередніх фаз проекту стало повне фінансування Центру за рахунок державного\обласного бюджету та подальше впровадження програми в Україні як типової. Очікувалося, що діяльність Установи буде фінансуватись за рахунок місцевих органів державної влади, а модель Програми реінтеграції використовуватиметься як ефективна модель у реінтеграції засуджених та імплементації європейського досвіду на теренах всієї України.

Коротка інформація про Програму

«Триступенева всестороння програма реінтеграції в суспільство громадян, що перебувають на випробувальному терміні та звільнені з місць позбавлення волі» включає в себе три етапи та має наступні завдання:
• створити умови, які сприяють ефективному формуванню особистісних якостей учасниць Програми, зміцненню та відновленню їх соціально-корисних зв’язків;
• допомогти у вирішенні медичних, психологічних та соціальних проблем, пов’язаних з алко- та наркозалежністю, ВІЛ-інфекцією;
• сприяти в отриманні/відновленні учасницями Програми правових документів (паспорта, ідентифікаційного коду тощо);
• залучити учасниць Програми до суспільно-корисної праці та сприяти у працевлаштуванні.

Етапи Програми:

I. Підготовчий
Центр взаємодіє з 10 виправними колоніями України, кримінально-виконавчими інспекціями м. Харкова та м. Лозова, громадськими організаціями, а також іншими органами виконавчої влади та виховними закладами.
На підготовчому етапі соціальні працівники Центру відвідують колонії та проводять роботу щодо:
– забезпечення ув’язнених інформацією про Програму;
– відбір потенційних учасниць у Програму та встановлення особистого контакту;
– участь у процесі підготовки справи жінки (юридичних паперів про дострокове звільнення тощо) до звільнення.

II. Програма реінтеграції

Центр розташований у селищі міського типу, оснащений сучасною технікою, затишними кімнатами та всім необхідним для комфортного перебування. Тут працюють фахівці різного віку, з різним життєвим досвідом, професійними навичками та знаннями (директор центру, бухгалтер, старший соціальний працівник, 4 соціальних працівника,

психолог, медична сестра, методист з АРТ-терапії, завгосп, 3 охоронці). Кількість соціальних працівників у штаті враховує можливість відряджень для соціального супроводу учасниць та добове чергування у центрі.
Даний етап розрахований на 4 місяці, реалізується безпосередньо в Центрі “Дім на півдороги” та містить у собі:
– визначення фізичного і психічного стану здоров’я клієнтів і пов’язаних з цим фізіологічних, соціальних, юридичних та інших потреб;
– психологічну підтримку у формі групової роботи та індивідуального консультування;
– соціальну роботу;
– створення та реалізацію індивідуального “Плану реінтеграції” для кожної учасниці.

III. Підготовка до випуску
Даний етап розрахована на 2 місяці, реалізується в Центрі та передбачає:
– допомогу у працевлаштуванні та пошуку житла;
– створення кола соціальних зв’язків;
– переадресацію в реабілітаційні центри та неурядові організації (за потреби);
– визначення моделі підтримки учасниці після виходу із Програми.

«Дім на півдороги» співпрацює з Центрами занятості, приватними підприємцями, місцевими органами влади, неурядовими організаціями, які опікуються уразливими групами населення. Спеціалісти Центру використовують різні механізми у допомозі пошуку роботи, житла, забезпечення необхідним для успішного життя після завершення Програми.