Зафарбувати наркотики, намалювати – життя!

Зафарбувати наркотики, намалювати – життя!

Вже проводилися компанії із зафарбовування наркотичних написів у місті Києві. Щоб сповна відчути на собі всю масштабність проблеми незаконного продажу  психоактивних речовин, зокрема дітям та підліткам, ми вирушаємо на рейд спільно з поліцією, ювенальною службою та громадськими активістами.

Залежність: розуміти, допомагати, долати!

Щоб прийняти участь у акції «Життя без наркотиків» їдемо у Деснянський район столиці, який ще з середини дев’яностих тримає лідерство по кількості наркозалежих людей. Зазначимо, що тільки в Києві оціночна кількість осіб, які вживають  наркотики ін’єкційно становить близько 33 000 осіб. Скільки людей вживає інші види наркотики – не відомо!

Перед акцією заходимо до молодіжного клубу «Street Power», який у 2016 році відкрила організація «Конвіктус Україна». Сьогодні тут надаються інформаційно – консультативні послуги підліткам з питань профілактики вживання наркотичних речовин.

На підході до закладу, що розташувався на вулиці Закревського, чути голоси підлітків та сучасну музику. Нас зустрічає соціальний працівник клубу Андрій та просить зачекати п’ять хвилин, поки збираються учасники акції.

Поруч із нами вже стоять кілька дівчат та хлопців, переважно від 12-15 років, щось голосно обговорюють, іноді спорять. Більшість стильно одягнені та нічим не відрізняється від своїх однолітків із будь-якого іншого району столиці, тому, на перший погляд, важко здогадатися, що вони мають досвід вживання наркотичних речовин та часто непрості стосунки із рідними.

Чомусь саме зараз мені пригадалися слова Алли Мельник, керівниці клубу «Street Power», сказані на тренінгу для журналістів про наркозалежність.

 Батьки часто не розуміють, що якщо є гроші, то наркотики можуть доставити їх дитині до порогу квартири! – зазначила тоді експертка. – Але чомусь батьки прагнуть не помічати цю проблему.

У розмові з нами, Андрій теж підтверджує раніше озвучену тезу: батьки тривалий час не здогадуються про те, що їх діти мають проблему залежності від заборонених речовини.  Він сам почав вживати, коли йому було14 років, тому про підліткову наркозалежність знає як ніхто інший.

–  Звичайно, багато хто з батьків вважає, що це не може трапитися з їхніми дітьми, дехто просто не хоче помічати проблеми, тому б’ють на сполох коли дитина виносить речі з дому чи має проблеми із законом.

Зі слів спеціалістів, профілактика наркозалежності – це дешевше та ефективніше, ніж лікування, адже часто психіці завдано великої шкоди.

Community Policing  – про що та навіщо?

Вирушаємо на місце збору. Поблизу адміністрації на нас вже чекають організатори –  Ювенальна Превенція Києва та Управління Протидії Наркозлочинності – м.Київ, активісти з інших громадських організацій.

Заначимо, що важливу роль у профілактиці наркозалежності відіграють не тільки профільні поліцейські відділи та громадські організації, але і громада району. Цей підхід називається Community Policing, та передбачає постійну співпрацю поліції з населенням та місцевою владою

У місті Києві цей підхід втілюється відносно недавно. Так, «Конвіктус Україна», за підтримки МФ «Відродження» з 2017 року допомагає ефективно взаємодіяти територіальній громаді, поліції та місцевій владі, шляхом тренінгів, семінарів та спільних акцій. А головна мета такої взаємодії – створення спільного безпечного простору.

Додамо, що принципи  Community Policing впроваджені та ефективно працюють у таких країнах, як Бельгія, Болгарія, Кіпр, Чехія, Данія, Німеччина, Естонія, Іспанія, Ірландія, Італія, Латвія, Литва, Нідерланди, Польща, Велика Британія та США.

Ціль – інформування населення

Щойно ми прибуваємо до місцевої адміністрації, як нам видають рукавички та балончик із фарбою.

– Сьогодні акція «Життя без наркотиків» відбувається у всіх районах міста Києва, – інформують організатори. – Наша ціль – зафарбувати сотні наркотичних написів!

Ще кілька хвилин триває інструктаж, розмежування території для акції….  І всі учасники дружно приступають до знищення небезпечних написів!  Як виявилося найбільша кількість рекламних повідомлень розмінюється на нежилих приміщеннях.

– Інколи ми зафарбовуємо телеграм-канали мало не щодня, – розповідає нам соціальний робітник  клубу «Street Power» Андрій. – Буває йдеш із роботи, а на місті – вже нове рекламне повідомлення!  

Із ним згодна представниця ювенальної превенції Олена.

– Всі написи були зафарбовані на минулому тижні, – говорить дівчина, показуючи нам на трансформаторну станцію. – А зараз ми бачимо нові повідомлення, яких не менше десятка!

Ми разом із активістами починаємо зафарбовувати небезпечні повідомлення. Нам активно допомагають підлітки, які вже мають досвід вживання наркотичних речовин, але побороли цю залежність.  Вони теж у бесідах підкреслюють: наркосцена швидко змінюється. Навіть декілька років тому, було складніше придбати заборонені речовини, а зараз – просто бум на телеграм-канали.

P.S. Наш рейд тривав декілька годин. За цей час вдалося налагодити комунікацію між представниками поліції, громадою та представниками громадських організацій, а ще – зафарбувати більше сотні написів із продажу наркотиків. Крім того, провести бесіди із місцевими мешканцями, адже багато хто вважає такі повідомлення просто частиною графіті.